niedziela, 25 stycznia 2009

Chiński Nowy Rok

Według kalendarza księżycowego, opierając się na czasie lokalnym, właśnie zaczął się Chiński Nowy Rok - Rok Bawołu.
Chińczycy każdy kolejny rok przypisują jednemu ze znaków zodiaku, począwszy od szczura, bawołu, tygrysa, królika, smoka, węża, konia, owcy, małpy, koguta, psa, a na świni kończąc. Ciekawostką jest, iż Chińczycy wierzą że każdy rok, na który wypada Twój znak zodiaku będzie dla Ciebie pechowym. Tak więc co każde 12 lat powinniśmy być szczególnie ostrożni i wystrzegać się nieszczęść, które zewsząd będą na nas czyhać.

Nadchodzące święta można odczuć już na kilka dni przed obchodami, a to głównie za sprawą pozamykanych sklepów i restauracji, pustoszejących ulic czy zewsząd panującego mroku [pogaszone uliczne latarnie]. Warto natenczas zaopatrzyć się w kilkudniowe zapasy prowiantu i wody pitnej, gdyż może zdarzyć się, że przez najbliższe kilka dni lub nawet tydzień nie będzie wokół żadnego otwartego sklepu. Dzieje się tak głównie dlatego, że Święto Wiosny to dla wielu Chińczyków jedyna okazja, by wrócić do domu i spędzić święta razem z rodziną, a że Chiny to kraj w którym panuje ogromna w skali migracja ludności [głównie do większych, szybko rozwijających się miast - w poszukiwaniu pracy oczywiście], niektórzy z nich przebywają drogę nawet poprzez cały kraj by tylko powrócić do swych rodzinnych stron na ten najważniejszy dla nich w całym roku okres. Jest to też jedyna okazja, żeby wypocząć, ponieważ wg prawa każdemu przysługuje ustawowe 7 dni wolne od pracy co jest zdecydowanie najdłuższym okresem wypoczynkowym w roku. Dlatego jeśli planuje się w tym czasie jakiekolwiek podróże warto z dużym wyprzedzeniem zarezerwować sobie bilet.

Podczas Święta Wiosny na ulicach dominuje czerwony, szczęśliwy - jak wierzą Chińczycy - kolor; ulice przyozdabiane są lampionami, a na drzwiach niemal każdego domu wisi znak 福 [fu]. Tu muszę wyjaśnić, iż ta litera oznacza szczęście, fortunę, którą to wiesza się do góry nogami wierząc, że dobry los przyjdzie ją odwrócić.
W wigilię Nowego Roku podczas wieczerzy powinno spożywać się m.in. rybę oraz pomarańcze, natomiast dzieci obdarowywane są przez dorosłych czerwonymi kopertami [红包], które zawierają pieniądze.

Przede wszystkim najważniejsze dla Chińczyków jest, by ten świąteczny czas spędzić razem z rodziną, dlatego ten jedyny okres w roku jest często okresem powrotów i pojednań, a do stołu zasiadają razem nawet cztery pokolenia.
Brzmi znajomo? Co prawda 'co kraj, to obyczaj', ale w gruncie rzeczy wszyscy raz na jakiś czas potrzebujemy tego samego - pobyć czasem wśród bliskich, by to z nimi podzielić się radością i szczęściem...

Szczęśliwego Chińskiego Nowego Roku!

Brak komentarzy: