środa, 4 marca 2009

Amoy Magic 魅力厦门 - przewodnik po Xiamen

Rzetelnie i z humorem napisany przewodnik, który w zabawny sposób odkrywa przed nami tajemnice nie tylko Xiamen, ale i całej prowincji Fujian. Autorem jest Amerykanin - Dr. Bill Brown, profesor Uniwersytetu Xiamen, pierwszy obcokrajowiec w Fujian, który w 92' roku ze względu na zasługi otrzymał kartę stałego pobytu, a w 93' roku został uhonorowany Nagrodą Przyjaźni przez ówczesnego premiera Li Penga. Brown zawitał do Wietrznego Miasta w 1988 roku i od tamtej pory przebywa tu na stałe wraz z całą swoją rodziną - żoną i dwoma synami.

Zabawnie napisana książka nie tylko oprowadza nas po najciekawszych zakątkach Xiamen, ale i opisuje miejscowe tradycje i obyczaje Chińczyków, przemycając trochę lokalnej kultury. Wszelkie zawarte w niej informacje są bardzo szczegółowe, niestety starsze wydania mogą stracić nawet połowę swej atrakcyjności na rzecz aktualności, które - jak podejrzewam - są nanoszone w każdym wydaniu.

Ciekawym jest fakt, że 'Amoy Magic' jest tak bogata w treść, że nazywanie książki li tylko przewodnikiem jest dla niej aż nazbyt krzywdzące. Właściwie to, czego się z niej dowiemy to w sumie Chiny w pigułce, bo zawarte są w niej wszystkie informacje nie tylko dla turystów podróżujących po Fujian, ale i także dla każdego, kto chciałby się o kulturze Kraju Środka dowiedzieć trochę więcej.

Serdecznie polecam każdemu zainteresowanemu tematem. Miłego czytania!


Stare wydanie


Nowe wydanie - wersja chińska


Więcej na stronie www.amoymagic.com.


foto: Internet

2 komentarze:

Furusek pisze...

Ja bym se chętnie przeczytała, jeśli tylko masz jakieś namiary na wersję internetową :D w języku nie-chińskim najlepiej :P

Tomas pisze...

Hmm, nie znalazłem w necie tej książki, ale wejdź sobie na stronę www.amoymagic.com i poczytaj on-line :)