niedziela, 5 kwietnia 2009

Youku.com 优酷

Youku to chiński odpowiednik Youtube, a więc po prostu portal umożliwiający uploadowanie i przeglądanie plików filmowych.
Z Chińczykami jest tak, że wyobraźnię to mają oni bardzo ograniczoną, żeby nie powiedzieć że wręcz myślą jednotorowo, co niestety przekłada się na większość aspektów ich codziennego życia. Stąd bierze się nieustanne kopiowanie zachodnich wzorców, ale oczywiście na własną, chińską modłę - w ten sposób powstają chińskie Makdonaldy, KFC i tym podobne rzeczy. Z Youtube nie mogło więc stać się inaczej. Jak widać - nawet nazwa jest podobna.

Na stronie youku.com znajdziemy niemal wszystko to co na Youtube. Jej zaletą jest to, że pliki bardzo szybko się ładują, ale niestety ich jakość jest porażająco niska. Zresztą każdy sam może się o tym przekonać odwiedzając niniejszą stronę, lecz wpierw zmagając się troszeczkę z chińskim interfejsem.

A teraz zmieniając trochę temat - sam portal jest dla Chińczyków o tyle wygodniejszy, że mogą go bez żadnych przeszkód kontrolować i na bieżąco cenzurować, czego nie mogą zrobić z Youtube. Dlatego też w przypadku pojawienia się nań jakichś nieprzyjemnych dla komunistycznego rządu treści nie pozostaje im nic innego jak tylko całkowicie zablokować dostęp do tej witryny, co im się sporadycznie zdarza.

Takie Youku wydaje się więc idealnym rozwiązaniem, prawda? W dodatku można się pochwalić, że nie odstajemy od Zachodu...

Brak komentarzy: