A teraz trochę o samym święcie.
W Tajlandii nowy rok oficjalnie następuje 1 stycznia, jednak tradycją jest obchodzenie nowego roku od 13- do 15 kwietnia, a ma to związek z nadejściem wiosny, co symbolizuje początek cyklu życia w przyrodzie i jest jednym z najważniejszych tajskich świąt. Pierwszą rzeczą, która to wyróżnia jest zwyczaj oblewania się wodą, które według jednych jest symbolem oczyszczania grzechów, a według innych wzięło się ze zwyczaju zwilżania rąk w celu okazania szacunku drugiej osobie. Tajskie bitwy na wodę przypominają nasz śmigus-dyngus, tylko że występują one w znacznie większej skali. Rzadko kiedy w ruch idą butelki i pistolety na wodę, a częściej wiadra czy węże ogrodowe. Polewanie się wodą trwa 3 dni.
Tradycją jest również okazywanie szacunku starszym, tj. rodzicom, wujom, stryjom, dziadkom czy nauczycielom poprzez składanie im wizyty i zwilżanie rąk wodą. Songkran jest czasem, który spędza się w gronie najbliższych - razem spożywa posiłki, wybiera do świątyni na modlitwy, poświęca czas medytacjom; przebywa ze sobą.
Ciekawostką jest, że za panowania króla Ramy V tradycyjny tajski kalendarz księżycowy został zreformowany i zrównany z gregoriańskim, zachowano natomiast oryginalne nazwy miesięcy i pierwotny sposób datowania lat według kalendarza buddyjskiego, co oznacza że w Tajlandii jest teraz rok 2552.
Wieszaki z kieszeniami z wizerunkami bóstw i...
... słoni
Tradycyjne tajskie przysmaki to m.in. suszone banany i kukurydziane chrupki
... słoni
Tradycyjne tajskie przysmaki to m.in. suszone banany i kukurydziane chrupki
Najprzeróżniejsze tajskie przysmaki, wśród których królowały cukierki zrobione z bananów, tamaryndy i durianu
Lodziary ;)
Na zdjęciach powyżej pamiątki zrobione ze skóry, m.in. wachlarze i obrazki, a do zdjęcia uśmiecha się Soei :)
Na zdjęciach powyżej pamiątki zrobione ze skóry, m.in. wachlarze i obrazki, a do zdjęcia uśmiecha się Soei :)
Więcej o Songkran tutaj.
foto: Tomas
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz