niedziela, 12 kwietnia 2009

Festyn Kultury Tajskiej

W związku z obchodami Tajskiego Nowego Roku [Songkran] na ulicy Zhongshan miał miejsce Festyn Tajskiej Kultury. Na specjalnie przygotowanej scenie odbywały się pokazy taneczne, a wzdłuż deptaku ustawione były kramiki, w których można się było zaopatrzyć w najprzeróżniejsze rzeczy - od ryżowych przysmaków, poprzez tradycyjne tajskie stroje, a na wyrobach ze skóry bydlęcej kończąc.

A teraz trochę o samym święcie.
W Tajlandii nowy rok oficjalnie następuje 1 stycznia, jednak tradycją jest obchodzenie nowego roku od 13- do 15 kwietnia, a ma to związek z nadejściem wiosny, co symbolizuje początek cyklu życia w przyrodzie i jest jednym z najważniejszych tajskich świąt. Pierwszą rzeczą, która to wyróżnia jest zwyczaj oblewania się wodą, które według jednych jest symbolem oczyszczania grzechów, a według innych wzięło się ze zwyczaju zwilżania rąk w celu okazania szacunku drugiej osobie. Tajskie bitwy na wodę przypominają nasz śmigus-dyngus, tylko że występują one w znacznie większej skali. Rzadko kiedy w ruch idą butelki i pistolety na wodę, a częściej wiadra czy węże ogrodowe. Polewanie się wodą trwa 3 dni.

Tradycją jest również okazywanie szacunku starszym, tj. rodzicom, wujom, stryjom, dziadkom czy nauczycielom poprzez składanie im wizyty i zwilżanie rąk wodą. Songkran jest czasem, który spędza się w gronie najbliższych - razem spożywa posiłki, wybiera do świątyni na modlitwy, poświęca czas medytacjom; przebywa ze sobą.

Ciekawostką jest, że za panowania króla Ramy V tradycyjny tajski kalendarz księżycowy został zreformowany i zrównany z gregoriańskim, zachowano natomiast oryginalne nazwy miesięcy i pierwotny sposób datowania lat według kalendarza buddyjskiego, co oznacza że w Tajlandii jest teraz rok 2552.


Wieszaki z kieszeniami z wizerunkami bóstw i...


... słoni


Tradycyjne tajskie przysmaki to m.in. suszone banany i kukurydziane chrupki


Tradycyjne tajskie stroje i parasole


Tajski ryż, który cieszy się ogromną sławą ze względu na swój niepowtarzalny smak i wysoką jakość


Tajscy tancerze podczas prezentacji


Najprzeróżniejsze tajskie przysmaki, wśród których królowały cukierki zrobione z bananów, tamaryndy i durianu


Słoń jest uważany przez mieszkańców Tajlandii za jej symbol


Lodziary ;)


Na zdjęciach powyżej pamiątki zrobione ze skóry, m.in. wachlarze i obrazki, a do zdjęcia uśmiecha się Soei :)


Drewniane ryty


Drewniana biżuteria
Więcej o Songkran tutaj.


foto: Tomas

Brak komentarzy: