poniedziałek, 20 kwietnia 2009

Czapla biała

Nie bez powodu Xiamen nazywane jest Czaplą Wyspą. Jak nietrudno się domyślić Xiamen jest jednym z nielicznych w Chinach siedliskiem czapli białej. Amoy jest dla niej wymarzonym miejscem - długa linia brzegowa, obfitość pożywienia [drobne zwierzęta wodne oraz owady] i sprzyjające rozmnażaniu warunki sprawiają, że ptaki te brodzą tu niemal w każdym stawie. Gatunek ten jest objęty ochroną - znajduje się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Według legendy, za dawnych czasów została rozegrana mordercza bitwa o panowanie na wyspie stoczona przez czaple z jadowitymi wężami. Czaple wygrały i w ten sposób Xiamen zyskało sobie jeden ze swoich wielu przydomków - Czapla Wyspa.
za: amoy magic.com


Staw Smoczych Łodzi, Jimei


Czapla Biała stała się jednym z symboli Xiamen. Jej imieniem nazywane są ulice, skwery, hotele, większe i mniejsze firmy mają czaple w nazwie lub logo [że wymienię tylko Xiamen Airlines], jednym słowem - czapla jest trendy. O ile nazwy miejsc nie dziwią, o tyle pozostałe przykłady mogą trochę zaskakiwać. Jak się jednak okazuje - tylko pozornie. W świadomości Chińczyków - którzy przywiązują ogromną wagę do symboli - czapla utożsamiana jest z Xiamen, a wiadomo że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Handlowcy kierują się więc instynktem konsumentów, którzy skłonni wybrać są markę im znaną, markę bliższą. Z drugiej strony jest to podkreślenie pochodzenia, przywiązania do miejsca - pewien objaw przynależności do jakiejś grupy, powiedziałbym nawet że przykład lokalnego patriotyzmu.Logo linii lotniczych Xiamen Airlines


Na koniec jako ciekawostkę podam wiadomość, że władze Xiamen ufundowały Nagrodę Czaplej Przyjaźni, by zachęcać i honorować zagranicznych ekspertów którzy swoją pracą dokonali wybitnych zasług dla miasta Xiamen i jego mieszkańców.
Więcej o programie tutaj.

Więcej o czapli tutaj.


foto: Archiwum & Internet

Brak komentarzy: