piątek, 23 września 2011

B jak BRT

Kolejny wpis z kategorii alfabet. Pora ponadrabiać zaległości ;)

Przystanek BRT

BRT (Bus Rapid Transfer) to rozwiązanie komunikacyjne pozwalające połączyć oszczędność czasu i pieniędzy z komfortem i wygodą. Charakterystyczny dla tego środka transportu jest specjalnie wydzielony lub wybudowany pas ruchu oraz większe odległości pomiędzy przystankami niż w tradycyjnych środkach komunikacji autobusowej. Dzięki temu, busy mogą poruszać się po jezdni z większą prędkością. Pierwszy system BRT na świecie powstał w 1974 roku w Brazylii, na Kurytybie, a pierwszy w Chinach - w 1999 roku, w Kunmingu.

Wnętrze busa BRT

Xiameński system BRT powstał w 2008 roku, a do użytku został oddany 31 sierpnia. Na dzień dzisiejszy składają się na niego 3 linie, a łączna ich długość wynosi ponad 67km, gdzie maksymalna prędkość poruszania się busów wynosi 60km/h.

Jedna z ważniejszych arterii Xiamen z elewacją BRT

BRT w Xiamen powstawał przez kilka lat. W tym celu wybudowano dedykowany mu system estakad. Oprócz 3 głównych linii - które cały czas są rozbudowywane - BRT obsługuje również kilkanaście (bądź kilkadziesiąt) linii naziemnych, które są ich przedłużeniem.

Bus BRT

Brak komentarzy: