czwartek, 28 kwietnia 2011

Satay sauce BBQ

Satay sauce to nic innego jak sos z orzeszków ziemnych, bardzo popularny w tej części Chin. Zwany przez Chińczyków 沙茶酱 (shacha jiang) jest lokalną specjalnością Xiamen, choć raczej bardziej popularny niż w Chinach jest w krajach Azji Południowo-wschodniej - np. Indonezji, Malezji, Filipinach, czy Tajlandii.

Do jego składników, oprócz prażonych orzeszków ziemnych, zastępowanych zresztą coraz częściej przez masło orzechowe, należą również: mleczko kokosowe, sos sojowy, czosnek, galangal oraz przyprawy (koriander, kmin), a w wariacjach lokalnych również chilli, cukier, mleko, prażona cebula oraz palczatka cytrynowa.


Satay sauce BBQ, tak jak BBQ w większości krajów azjatyckich, podawany jest w postaci mięsa nawtykanego na patyczki. Do wyboru są m.in. doskonale przyprawione wieprzowina, wołowina i jagnięcina, a całość podawana jest (przynajmniej w wersji chińskiej) z przypiekanym chlebem, sałatą, kawałkami pomidora, paskami ogórka, świeżym kalafiorem, piklowaną rzodkiewką oraz oczywiście z sosem.

Knajpka oferująca 沙茶肉串 (shacha rouchuan) w Xiamen znajduje się przy ulicy Zhongshan, tuż przy wyjściu z Ladies Street. Zestaw 8 patyczków z wieprzowiny podany z chlebem i warzywami (jak na zdjęciu powyżej) kosztuje tylko 7RMB.
Adres: 局口街166号 (Jukou jie 166 hao)

foto : Tomas

Brak komentarzy: