niedziela, 8 lipca 2012

Tsingtao Stout

Podczas surfowania w internecie natknąłem się na opinię, że chińskie piwo jest najgorsze na świecie. Cóż, nawet jeżeli ów ktoś się pomylił, to zapewniam Was że naprawdę niewiele. Dlaczego? Moje dotychczasowe doświadczenia pokrywają się z obiegową opinią, że chińskie piwo jest jak woda - tak samo smakuje, tyle samo kosztuje i jest w nim mniej więcej taka sama zawartość alkoholu. Na szczęście są chlubne wyjątki.


Dziś przedstawię Wam jeden z nich. Tsingtao Stout - bądź jak kto woli, Qingdao - jak sama nazwa mówi jest piwem ciemnym. Zawiera 7.5% zawartości alkoholu, co jak na lokalne warunki jest wynikiem niemalże kosmicznym, bowiem inne ciemne piwa (jest ich zaledwie kilka) dostępne na rynku mają mniej więcej od 3 do 4.5% zaw. alk., do tego smakują wręcz okropnie. TS tym bardziej wyróżnia się na ich tle. Jego barwa jest bardzo ciemna, a pianka posiada brązowawy odcień. Smak piwa jest gorzki ze słodkawym, odrobinę gorzko-czekoladowym, palonym posmakiem. Co prawda, jak każdy stout jest ciężki, ale odpowiednio mocno schłodzony potrafi orzeźwić.

W Europie TS najprawdopodobniej nie zrobiłoby furory, ale w całej Azji, że nie wspomnę o Chinach, jest prawdziwą perełką. Niestety, w Xiamen jest praktycznie niedostępne, choć jeszcze kilka lat temu można je było nabyć w kilku wybranych miejscach. Na chwilę obecną, można je znaleźć jedynie w większych miastach (Pekin, Szanghaj) oraz w Hong Kongu i prawdopodobnie na Tajwanie. Cena na kontynencie za butelkę wynosi ok. 7-8RMB.

Nazwa: Tsingtao (Qingdao) Stout
Producent: Tsingtao Brewery Co., Ltd. (Chiny)
Typ: Foreign stout
Zaw. alk.: 7.5%
W: Butelce
Cena: 7-8RMB
Dostępność: Większe chińskie miasta, eksportowany m.in. do Hong Kongu.

Brak komentarzy: