środa, 6 czerwca 2012

Wokół Euro: Zapowiedź meczu Polska - Grecja

Na kilka dni przed Euro 2012, na stronie internetowej chińskiej stacji CCTV, pojawiła się zapowiedź pierwszego meczu Mistrzostw Europy, Polska - Grecja.

 foto: cctv5.cntv.cn

Chińczycy zwracają uwagę, że będąc współgospodarzem i posiadając odmłodzony zespół, mający w swoim składzie wschodzące gwiazdy piłki nożnej to raczej polska jest faworytem nadchodzącego spotkania.
"Polska reprezentacja posiada przewagę, będąc jednym z gospodarzy tej imprezy. Poprzez wiele lat ciężkich starań PZPN sprawił, że poziom rodzimej piłki nożnej drastycznie wzrósł, a sukcesy takich zawodników jak Piszczek, Błaszczykowski, Lewandowski czy Szczęsny reprezentują powstanie polskiej nowej złotej generecji futbolu."
Co prawda to PZPN zainicjował ideę zorganizowania Euro w Polsce i tego nie można im odmówić, ale w kwestii wychowania i szkolenia polskich zawodników można im wiele zarzucić, bo gdyby było inaczej nie musiano by w trybie sięgać po zawodników wychowanych piłkarsko w innych krajach Europy.

Dziennikarze chińskiej telewizji analizują również siłę greckiego zespołu, przypominając, że jest to zwycięzca Mistrzostw Europy z 2004 roku i podkreślając ich doświadczenie.
"Odkąd Grecja w 2004 zapisała się na kartach historii zdobywając Puchar Europy, jej siła zaczęła rok po roku systematycznie spadać i chociaż zakwalifikowała się do kilku ostatnich finałów wielkich imprez piłkarskich, to nie pokazała się w nich z dobrej strony. Poza tym, dodatkowym problemem z którym Grecja boryka się w tym roku jest zestarzenie się reprezentacji. Jednka nie można zignorować tejże grupy weteranów odmawiając im serca do walki o wyjście z grupy. Doświadczenie jest ich najcenniejszym bogactwem."
Chińczycy pokusili się również o porównanie szans obu ekip.
"Prawdopodobnie zawodnicy greckiego zespołu nie dorównują siłą fizyczną młodym polskim chłopakom, ale będąc przyciśniętymi do muru z pewnością będą w stanie skorzystać ze swojego bogatego doświadczenia wyniesionego z wielkich piłkarskich imprez, by odwrócić sytuację na swoją korzyść."
Choć bardzo ostrożnie, to jednak Polska jest stawiana za faworyta pierwszego meczu Euro 2012 przez dziennikarzy CCTV5. Do tego Chińczycy twierdzą, iż Polacy - o ile tylko poradzą sobie z presją - są w stanie sprawić w turnieju niespodziankę.
"Z wymienionych wyżej powodów, przyklejona do Polaków łatka "gospodarzy" może wywrzeć dodatkową psychologiczną presję na ich młodych zawodników. Jeżeli uda im się trafić z formą w odpowiedni czas, wiara w zdobycie Pucharu Europy z pewnością jest w stanie wywołać wielki polski sztorm. Jednak jeśli gospodarze nie wytrzymają tego rodzaju psychologicznej presji, wówczas w pierwszym meczu mistrzostw to greccy weterani dadzą młodym chłopakom lekcję futbolu."
Mimo wszystko to Grecja jest drużyną posiadające wieksze zgranie i ogranie oraz doświadczenie, tymczasem polska drużyna jest - obok Niemców - najmłodszą ekipą turnieju.

CCTV to telewizja publiczna w Chinach, a kanał 5 będzie transmitował wszystkie mecze turnieju Euro. Mecz otwarcia, pomiędzy drużynami Polski i Grecji odbedzie się w Warszawie na Stadionie Narodowym, a w Chinach jego transmisja rozpocznie się w najbliższy piętak o godzinie 23:45 czasu lokalnego.

Źródło.

2 komentarze:

Wiera pisze...

No, my to chyba nie doceniamy swoich możliwości :)

Tomas pisze...

Mecz z Grecją pokazał, że mamy jeszcze nad czym popracować. Teraz Rosja... Obawy coraz większe, ale trzeba być dobrej myśli :)